Prijavi se
Kaj pridobiš?
  • Darilo E-izobraževanje: "Osnove zdrave prehrane"
  • Hiter in enostaven pregled naročil
  • Vsi tvoji recepti na enem mestu
  • Dostop do vseh brezplačnih e-knjig
  • Možnost nakupa brezplačne dostave za eno leto
  • Najboljši popusti in druge ugodnosti
  • Brezplačno testiranje novih izdelkov
  • Brezplačno svetovanje

Zavrti kolo sreče

Čutiš, da je danes tvoj srečen dan? Vpiši svoj email, zavrti kolo in preizkusi svojo srečo.

  • Kolo lahko zavrtiš samo enkrat
  • Ne pozabi si shraniti svoje kode
  • Koda je veljavna samo do nedelje (4.5.) do polnoči
  • Koda ne velja na naročnine in vrednostne bone, ter na paketa 1+1 gratis (Maca v kapsulah in Uri kompleks).

Prosimo vnesite veljaven e-poštni naslov

To polje je obvezno.

Sestavine pod drobnogledom: askorbil tetraizopalmitat

Sestavine pod drobnogledom: askorbil tetraizopalmitat

Pod drobnogled smo vzeli sestavino, ki si to vsekakor zasluži, saj ji pripisujejo neverjetne lastnosti, odlično pa se obnese v izdelkih za nego kože. Ta sestavina je askorbil tetraizopalmitat, ki je maščobotopni derivat vitamina C. Pa poglejmo, zakaj je tako poseben …

Zakaj je vitamin C priljubljen za nego kože?

Vitamin C, ki se v svoji osnovni sestavi imenuje tudi askorbinska kislina in L-askorbinska kislina, je vitamin, ki ga telo ne proizvaja samo. Dobimo ga le s hrano ali pa s prehranskimi dopolnili.

Ta vitamin v telesu opravlja zelo pomembne funkcije. Vitamin C je namreč bistveno hranilo, ki sodeluje pri obnovi tkiv in je izredno pomemben za krepitev naravne bariere kože. (1)  Brez njega ne steče sinteza kolagena, pomemben pa je tudi za naš imunski sistem (2).

Vitamin C je zaradi vpliva na kolagen, celjenje, svetlenje kože in odpravo hiperpigmentacij v svetu nege kože legendaren. Marsikdo pravi, da gre za pravi sveti gral v povezavi z vsem, kar je povezano s kožo. Vitamin C ima neverjetno antioksidativno in protivnetno delovanje, zato izboljšuje tonus in teksturo kože, vlaži kožo in zmanjšuje znake staranja. (3)

Lahko rečemo, da ima vitamin C tri magične lastnosti. Je namreč:

  • antioksidant,
  • pospeševalec sinteze kolagena,
  • osvetljevalec kože.

Zakaj običajen vitamin C v obliki askorbinske kisline morda ni najboljša izbira?

Vitamin C je v svoji osnovni precej nestabilna molekula, ki hitro oksidira. Skoraj polovica običajnega vitamina C, torej askorbinske kisline, se razgradi v pičlih 30 minutah.  (4)(5)

Askorbinska kislina pri nekaterih povzroča draženje, luščenje, rdečice. Poleg tega je topna v vodi, kar pomeni, da ob nanosu brez dodatnih pomagal obsedi na površini kože.

Serumom z vitaminom C sicer dodajajo druge snovi – torej pomagala. Ta omogočajo nekoliko boljše delovanje, ker lahko znižajo pH in naredijo vitamin C bolj stabilen, še veno pa delujejo bolj kot ne na povrhnjico. (6)(7)

Kaj pa maščobotopni derivati vitamina C?

V iskanju vitamina C, ki bi ga koža lažje sprejela in ne bi imel dražečih lastnosti, so ustvarili derivate vitamina C.

Tak derivat je tudi poseben ester, imenovan askorbil tetraizopalmitat. Da dobimo estre, moramo kemijsko združiti neko vrsto kisline in pa maščobno kislino. V primeru askorbil tetraizopalmitata sta to askorbinska kislina (vitamin C) in izopalmitinska kislina (nasičena maščobna kislina).

Askorbil tetraizopalmitat je torej stabiliziran (toplotno in kisikovo stabilen), nekisel, v olju topen derivat askorbinske in izopalmitinske kisline, ki tudi v količah, ki so do 25-krat nižje kot pri običajnem vitaminu C, ponuja boljše rezultate(8)(9)

Videti je tako, kot bi vitamin C preoblekli v maščobno kislino, ki postane trojanski konj za prenos vitamina C v globlje plasti kože. Tam vitamin C in maščoba spet razpadeta in vitamin C lahko deluje v podkožju, kjer naj bi sodeč po študijah ostal in deloval tudi do dva dni – če primerjamo v z navadnim vitaminom C, ki na koži deluje 30 minut, lahko vidimo, da gre za bistveno razliko. (10)

Askorbil tetraizopalmitat na kožo deluje podobno kot encim SOD (superoksidna dismutaza). Ta spreminja proste radikale (snovi, ki poškodjejo naše celice) v neškodljive molekule. Na ta način ščiti kolagen in celice, ki proizvajajo kolagen. S tem dodatno spodbudi njegovo proizvodnjo, koža pa je posledično mladostnješa in bolj napeta. (10)(12)

Za askorbil tetraizopalmitat je značilno, da:

  • Je odlična anti-agein sestavina, (3)
  • krepi kolagen v koži, saj deluje proti prostim radikalom, (10)(12)
  • lahko zavira nastajanje melanina (hiperpigmentacije zaradi UV-sevanja) (10)(11)
  • lahko zmanjša poškodbe celic/DNA, ki jih povzročajo UV-žarki (odstrani proste radikale, ki so posledica onesnaževalcev in UV-sevanja),(11)
  • lahko prepreči lipidno peroksidacijo in staranje kože (izjemen antioksidant), (13)
  • učinkuje na regeneracijo celic. (14)

Ker gre za vitamin C v maščobnem mehurčku, je dobro topen v kozmetičnih in drugih oljih, stabilen pa je tudi na vročino in oksidacijo.(7) 

Askorbil tetraizopalmitat je torej močna in tudi varna sestavina za nego kože, ki se dobro vpije in je izredno učinkovita. Uporablja se v izdelkih proti staranju, saj je več kot odličen antioksidant, zaviralec melanina in pospeševalec kolagena.(14)

Maščobotopni vitamin C oz. askorbil tetraizopalmitat je glede na študije učinkovitejši, varnejši in močnejši od običajnih pripravkov vitamina C. Je odlična sestavina anti-age serumov z vitaminom C in zagotovo si za svoje delovanje zasluži pet zvezdic.

VIRI:

  1. Modulation of UV-light-induced skin inflammation by d-alpha-tocopherol and l-ascorbic acid: a clinical study using solar simulated radiation. Kot videno v : https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584998001324 (8.7.2022)
  2. Technical advance: ascorbic acid induces development of double-positive T cells from human hematopoietic stem cells in the absence of stromal cells. Kot videno v: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25157026/ (8.7.2022)
  3. Sujata R Mehta-Ambalal et al. Neocollagenesis and Neoelastinogenesis: From the Laboratory to the Clinic. J Cutan Aesthet Surg. 2016 Jul-Sep; 9(3): 145–151.
  4. Pumori Saokar Telang. Vitamin C in dermatology. Indian Dermatol Online J. 2013 Apr-Jun; 4(2): 143–146.
  5. Linster CL, Van Schaftingen E. Vitamin C. Biosynthesis, recycling and degradation in mammals. FEBS J. 2007 Jan;274(1):1-22.
  6. Duconge J et al. Pharmacokinetics of vitamin C: insights into the oral and intravenous administration of ascorbate.P R Health Sci J. 2008 Mar;27(1):7-19.
  7. R. Austria et al. Stability of vitamin C derivatives in solution and topical formulations. Volume 15, Issue 6, March 1997, Str. 795-801
  8. Barnet Products Corp. Stable forms of vitamin C. Technical bulletin. Englewood Cliffs, NJ: Barnet Products Corp., 2001
  9. Fitzpatrick RE, Rostan EF. Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. Dermatol Surg. 2002;28:231–236.
  10. Barnet Products Corporation. BV-OSC (TETRAHEXYLDECYL ASCORBATE). Kot videno v: https://cellularskinrx.com/wp-content/uploads/2020/05/BVOSC-Tetrahexyldecyl-Ascorbate.pdf (8.7.2022)
  11. Makino ET et al. Evaluation of a hydroquinone-free skin brightening product using in vitro inhibition of melanogenesis and clinical reduction of ultraviolet-induced hyperpigmentation. J Drugs Dermatol. 2013 Mar;12(3):s16-20.
  12. Nicholas G. Kesinger et al. Covalent interaction of ascorbic acid with natural products. Phytochemistry. 2009 Dec; 70(17-18): 1930–1939.
  13. Ochiai Y et al. A new lipophilic pro-vitamin C, tetra-isopalmitoyl ascorbic acid (VC-IP), prevents UV-induced skin pigmentation through its anti-oxidative properties. J Dermatol Sci. 2006 Oct;44(1):37-44. Epub 2006 Aug 28.
  14. Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. Kot videno v: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11896774/ (8.7.2022)

Komentarji (0)

Oddan še ni bil noben komentar. Oddaj svoj komentar in sodeluj v mesečni nagradni igri.
Top hiti
Nedavno ogledani izdelki