VIDEO: 10 najpogostejših vprašanj o probiotičnih kulturah
Tokrat odgovarjam na najbolj pogosta vprašanja, povezana s probiotiki. Verjamem, da te utegnejo zanimati ...
1. Kako delujejo probiotiki?
Probiotki vplivajo na razmerje dobrih in slabih bakterij v črevesju. Črevesu pomagajo, da ne pride do pretiranega razrasta slabih bakterij in glivic, s čimer se ohranja zdravje črevesja. To je povezano tudi z boljšo prebavo in dobro absorpcijo hranil. Ker pa je črevo sedež imunskega sistema, je zdravo črevo ključno za močan imunski sistem, ki nas obvaruje pred boleznimi.
2. Kdaj se pozna učinek ob jemanju probiotikov?
Odvisno od težav lahko pozitivne učinke začnemo čutiti praktično še isti dan, ko jih začnemo jemati. Pri nekaterih se umiri driska, spet drugi gredo takoj lažje na veliko potrebo. Pri težjih težavah jim moramo dati vsaj dva meseca časa. Toliko priporočamo tudi pri Malincinih Imunobiotikih. Vsaj dva meseca časa jim dajmo tudi v primeru, ko jih jemljemo pri težavah s kožo, alergijah in dermatitisih, pogosto pa je dobro, da jih jemljemo še dlje. Zdravo črevo namreč vpliva tudi na videz kože.
3. Kdaj se priporoča jemanje probiotikov? Zjutraj, zvečer, med obrokom?
Probiotike je najbolje jemati pred kosilom ali večerjo. Hrana poskrbi, da mikrobiološke kulture v probiotikih čim hitreje dosežejo mesto, kjer so najbolj potrebne – tanko črevo. Jemanje probiotikov po obroku ali na prazen želodec ni priporočljivo, saj je v želodcu takrat največ kisline, ki lahko mikrobiološke kulture ubije. Tako preprečimo tudi morebitno napenjanje. Probiotike zaužijemo s kozarcem vode ali čaja.
4. Ali lahko jemljem probiotike sočasno z antibiotiki?
Med jemanjem probiotikov in antibiotikov naj mineta vsaj dve uri. Če bomo vzeli antibiotike in probiotike skupaj, bo antibiotik uničil dobre kulture, naš namen pa je ravno ta, da mikrobiološke kulture ohranimo žive.
5. Ali lahko probiotike jemljem neprekinjeno ali pa je treba narediti kakšen premor?
Probiotike je priporočljivo jemati vsaj dva meseca. Kasneje pa jih je priporočljivo jemati kot preventivo ob menjavi letnega časa oziroma ob spremembah (ponovnih težavah). Lahko pa jih uživamo tudi neprekinjeno, zadnje raziskave so namreč pokazale, da naj bi mikrobiološke kulture uživali dve leti, če želimo vzpostaviti dolgoročno stabilno črevesno mikrofloro. Mikrobiološke kulture so namreč naravni del črevesne mikroflore.
6. Ali probiotiki pomagajo pri driski?
Probiotiki driske ne povzročajo, pomagajo pa v primeru, da jo oseba ima. Delujejo tako, da uravnavajo odvajanje. Tisti, ki so zaprti, lahko ob normalni mikroflori lažje odvajajo, tisti, ki pa imajo zaradi različnih razlogov drisko in druge prebavne motnje, pa te težave z mikrobiološkimi kulturami lažje odpravijo.
7. Ali je res, da probiotiki pomagajo pri pogostih vaginalnih vnetjih in na kakšen način pomagajo?
Mnogo težav v našem telesu je povezanih s črevesjem. Ena od njih je povezana z vaginalnimi vnetji, zato v teh primerih priporočamo redno uporabo probiotikov. Mikrobiološke kulture namreč poskrbijo za zdravo črevesno mikrofloro, ta posledično na zdravo mikrofloro sluznic, kakršna je tudi sluznica naših najbolj intimnih delov. Ravnovesje tam je zelo delikatno in se hitro poruši, ravno porušenje pa vodi v vnetja, zato moramo poskrbeti, da telesu ponudimo dovolj mikrobioloških kultur, da to ravnovesje ohranjamo zdravo.
8. Ali so probiotiki primerni v primeru sindroma razdražljivega črevesja?
Probiotiki so pri sindromu razdražljivega črevesja zelo priporočljivi, ker lahko omilijo bolečine v trebuhu in uravnajo črevesno mikrofloro, ki je pri tovrstnih težavah običajno zelo porušena. Malincine Imunobiotike sestavlja šestnajst edinstvenih mikrobioloških sevov, ki zagotavljajo kar dvajset milijard živih kultur na kapsulo. Probiotiki lahko s pomočjo teh živih kultur omilijo tudi morebitne driske, zaprtja in napihovanje, ki jih povzroči sindrom razdražljivega črevesja.
9. Ali probiotiki pomagajo pri izgubi kilogramov?
Probiotiki ne vplivajo na rast ali izgubo apetita, vplivajo pa na normalno presnovo, ki je pri hujšanju izjemnega pomena. Zdravje črevesa vpliva tudi na številne druge procese, ki so povezani z zdravo težo, med drugim tudi na hormone in pa na redno in pravilno odvajanje blata.
10. Ali lahko jemljem probiotike, če dojim? Ali ne bo potem imel dojenček krčev?
Probiotiki so v času nosečnosti in dojenja zelo zaželeni, vsekakor pa jemanje ne bo vplivalo na dojenčka. Mikrobiološke kulture, kakršne vsebujejo tudi Imunobiotiki, bodo koristile tudi dojenčku.

Komentarji (0)