Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri deodoranta?
Priznajmo si, vsi smo že občutili tisti občutek sramu, ko smo celi prepoteni zavonjali sami sebe in nas je zagotovo tudi naša okolica. Takrat bi se najraje pogreznili v zemljo ali pa skrili nekam, kjer nas nihče ne bi mogel zavohati. Prisegli pa smo si eno – da bomo našli ultimativni deodorant, ki bo preprečil take nerodne trenutke.
Zakaj se potimo?
Znojenje je glavni način uravnavanja temperature v našem telesu. Skozi žleze v koži se izloča voda, ki izhlapeva s kože, telo pa se ohlaja. Glavna funkcija znojenja je torej hlajenje. Brez njega naše telo ne bi moglo sprostiti odvečne toplote, ne glede na to, ali se potimo zaradi vročine, športa, bolezni ali česa drugega. Znojenje je tudi odličen razstrupljevalni mehanizem telesa.
Pot pod pazduho je drugačen …
Zanimivo je dejstvo, da se znojnice pod pazduhami razlikujejo od tistih, ki jih najdemo drugod po telesu. Žleze po telesu izločajo pot, ki je bolj voden in namenjen hlajenju površine kože, ko voda izhlapeva.
Žleze pod pazduhami so nekoliko drugačne. Izločajo namreč mlečno tekočino, ki vsebuje več beljakovin in maščob. Teorija pravi, da smo ljudje, preden smo z evolucijo razvili seske, iz katerih z mlekom hranimo svoje mladiče, uporabljali čisto drugačno metodo hranjenja potomcev …
Glavni vir hrane zanje je bil ravno z beljakovinami bogat pot izpod pazduh. Danes svoje mladiče na ta način hranijo samo še redke živalske vrste, kot je npr. avstralski kljunaš, ki smo ga kot živalsko vrsto, če drugače ne, spoznali v risanki Cofko Cof.
Pazduhe – idealen življenjski prostor bakterij
Znoj sam po sebi nima vonja, a bakterije, ki jih najdemo na koži, se prehranjujejo z znojem. Še posebej všeč jim je ravno znoj izpod pazduh, ki vsebuje beljakovine in maščobo. Ko bakterije znoj "pojedo", proizvajajo oz. izločajo smrdeče molekule, ki povzročajo telesni vonj, območje pazduh pa je za bakterije idealen prostor, kjer se lahko skrijejo in v stalni vlagi še bolj razmnožujejo.
Da bi ljudje preprečili neprijetne telesne vonjave, smo precej hitro razvili številne tehnike, ki to neprijetnost odženejo …
Če ne sodimo med tista 2 % srečnežev, z genom ABCC11, ki omogoča, da telo proizvaja precej manj aminokislin, ki omogočajo razrast bakterij, potem smo zagotovo tudi mi na lovi za dobrim deodorantom ali pa celo antiperspirantom.
Mimogrede – če želimo preveriti, ali sodimo med "nesmrdeče" srečneže, lahko to storimo tako, da preverimo, kakšno je naše ušesno maslo. Če je belo in suho, potem najverjetneje naš pot ne smrdi, če pa je lepljivo in obarvano, pa žal smrdi. No, bolj zanesljiva metoda je vsekakor ta, da preprosto povohamo svoje pazduhe …
V zgodovini je bila dolgo znana raba parfumov in dišečih olj, s katerimi so ljudje zakrivali svoje telesne vonje, prvi deodorant pa je bil na voljo v letu 1888. Kmalu je sledil tudi prvi antiperspirant, ki pa je vseboval zdravju neprijazne snovi in bil precej dražeč, poškodoval pa je tudi oblačila.
Razlika med deodoranti in antiperspiranti
Antiperspiranti in dezodoranti na različne načine preprečujejo telesni vonj. Antiperspiranti delujejo tako, da zmanjšujejo znojenje, zato jih ameriška FDA uvršča med medicinske pripomočke, ki spremenijo funkcijo telesa. Dezodoranti pa delujejo tako, da s svojimi sestavinami povečajo kislost kože in ne spreminjajo delovanja kože, zato jih štejemo med kozmetične pripomočke.
- Dezodoranti so oblikovani tako, da do neke mere zmanjšajo vonj pod pazduhami, potenja samega pa ne zmanjšajo. Ob nanosu kožo zakisajo, zato je manj privlačna za bakterije, ki se drugače razbohotijo na njej. Dezodoranti zelo pogosto vsebujejo tudi parfum, eterična olja ali druge dišavnice, ki nekoliko prikrijejo neprijeten vonj.
- Antiperspiranti običajno vsebujejo spojine na osnovi aluminija ali druge spojine, ki začasno blokirajo oz. zamašijo znojne pore. To pomeni, da se ne moremo tako potiti in s tem, ko ni potu, tudi ni toliko možnosti za razvoj bakterij, ki bi povzročile neprijetne telesne vonjave.
Škodljive snovi v izdelkih proti telesnemu vonju …
Koža je živ organ in pod pazduho je še posebej nežna ter izpostavljena, saj je tam ogromno žlez. Kar koli nanesemo na področje pazduhe, ima tako ali drugače vpliv na nas in naše zdravje. Pri izbiri izdelkov proti telesnemu vonju bodimo torej še posebej previdni in preverimo deklaracije.
Če izdelek vsebuje pesticide, kot je triklosan, umetne dišavnice in ftalate, ki vplivajo na endokrini sistem telesa, aluminij, ki po nekaterih podatkih močno vpliva na celice in spojini, kot sta trietanolamin (TEA) in dietanolamin (DEA), ki lahko prodreta v kožo ter vplivata na jetra in ledvice – potem je morda bolje, da razmislimo o alternativah, ki so za telo varnejše.
Čedalje več ljudi posega po naravnih izdelkih …
V zadnjih letih so med potrošniki postali priljubljeni naravni deodoranti, ki dajejo prednost zdravju, dobremu počutju in tudi okolju. Naravni deodoranti vsebujejo naravno pridobljene sestavine, ki poskrbijo za občutek svežine in čistosti in se na naraven način bojujejo proti neprijetnim telesnim vonjem, hkrati pa so tudi okolju veliko bolj prijazne.
Prednosti naravnih deodorantov …
- Naravne sestavine – če smo občutljivi na umetne sestavine, ki zamašijo naše pore in se zavedamo, kako občutljiva je naša koža pod pazduho, še posebej pa po britju, lahko poskusimo uporabiti deodorant z veliko bolj nežnimi naravnimi sestavinami, kot je npr. koži naravna maščoba skvalan in kakavovo maslo, ki kožo negujeta in zaščitita.
- Sestavine za razkuževanje – naravni deodoranti pogosto vsebujejo sestavine, ki so dobre za kožo, hkrati pa imajo naravne antibakterijske lastnosti. Take so npr. kokosovo olje, čajevec, soda bikarbona. Te sestavine pomagajo nevtralizirati vonj in ustaviti razrast bakterij, ki povzročajo razvoj neprijetnega vonja.
- Prijeten vonj – naravni deodoranti za lepši vonj večinoma vsebujejo eterična olja, ki preprečujejo telesni vonj in poskrbijo za svež vonj. Najboljša so olja, ki poleg tega, da dišijo, tudi dezinficirajo in negujejo kožo. Taka so npr. olja čajevca, mandarine ali tangerine, sivke, evkaliptusa in druga.
- Vpojne sestavine – naravne vpojne sestavine, kot je koruzni škrob in pa soda bikarbona, pomagajo v boju proti nadležnim madežem pod pazduho in čezmerni vlagi, ki jo vpijejo in tako preprečijo neprijeten moker občutek pod pazduhami.
Če želimo za svoje telo in tudi za okolje narediti nekaj dobrega, lahko z izbiro deodoranta, izdelanega iz naravnih sestavin, poskrbimo za zaščito pred neprijetnim vonjem, hkrati pa ne pozabimo na svoje zdravje in dobro počutje.
Naravni deodoranti ne ločujejo po spolu …
Naravni deodoranti za razliko od tradicionalnih dezodorantov običajno niso prilagojeni določenemu spolu. Vsebujejo sestavine, ki so primerne za oba spola. Moški sicer radi izbirajo bolj zeliščne vonje, kot je čajevec, ženske pa se rade odločajo za citrusne vonje. Oboji pa so primerni za vse in izberemo lahko tisto, kar nam ustreza, ne da bi imeli tipično ženski ali tipično moški vonj. Ostane nam le svežina, ki asociira na čistost in negovanost – nekaj, kar si želimo vsi, ne glede na spol.
Kaj pa 100 % naravni deodoranti?
Ko se odločamo za naravne deodorante, je pomembno, da poiščemo varne sestavine naravnega izvora, npr. sestavine iz rastlin, sadja in cvetja ali snovi, kot je soda. Snovi naj bodo transparentno in jasno napisane, saj na ta način vemo, da nam proizvajalec ničesar ne prikriva in nam s tem tudi izkazuje spoštovanje. Najbolje je, če je odstotek sestavin čim bližje 100 % naravnega izvora ali pa je kar 100 % naraven.
Delovanje naravnih deodorantov je popolnoma enako kot pri vseh drugih vrstah deodorantov. Preprosto ga nanesemo pod pazduhe in uživamo v svežini.
Zanimiv nasvet je ta, da deodorante nanesemo kar po tuširanju pred spanjem, saj tako že ponoči delujejo proti razvoju bakterij na koži. Na ta način lahko občutek svežine še podaljšamo. Splača se torej poskusiti in na naraven način poskrbeti zase.
Komentarji (0)