Najbolj pogosta vprašanja o sončnem vitaminu
Verjetno ti je Vitamin D že zelo dobro poznan. Pravimo mu tudi sončni vitamin, ki ga je naše telo sposobno s pomočjo sončne svetlobe oz. ultravijoličnih žarkov proizvesti samo in sicer iz holesterola, ki ga najdemo v koži.
Česar mogoče še ne veš, pa je dejstvo, da vitamin D sploh ni vitamin, ampak hormon, ki prispeva k normalni ravni kalcija v krvi kalcija in k ohranjanju zdravih kosti in mišic, prispeva pa tudi k delovanju imunskega sistema.
Odgovorila sem na 10 najbolj pogostih vprašanj v zvezi z Vitaminom D3. Preveri ...
1. Kakšna je razlika med D in D3 vitaminom?
Poznamo dve obliki vitamina D. To sta D2 oz. ergokalciferol in D3 oz. holekalciferol. D2 največkrat najdemo v rastlinskih virih, bolj znan pa je D3, ki ga najdemo v ribah, jajcih, jetrih, maslu in nekaterih vrstah lišajev. Tudi koža sama ob stiku z ultravijoličnimi žarki tvori ravno to različico vitamina, torej vitamin D3, na katerega gledamo kot na superiorno različico, ki jo telo bolje porabi.
2. Zakaj je pomemben D3 vitamin?
Osnovna funkcija vitamina D3 v telesu je, da vzdržuje optimalno koncentracijo kalcija in fosforja v telesnih tekočinah (tudi v krvi), in s tem podpira metabolne procese v celicah.
Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) potrjuje pomembnost tega sončnega vitamina. Vitamin D naj bi po navedbah uradnih in potrjenih dokumentov prispeval k:
- k normalni absorpciji/uporabi kalcija in fosforja,
- k normalni ravni kalcija v krvi.
- k ohranjanju zdravih kosti,
- k delovanju mišic,
- k ohranjanju zdravih zob,
- k delovanju imunskega sistema,
- ima tudi vlogo pri delitvi celic.
3. Koliko vitamina D3 je treba zaužiti čez dan?
Priporočena dnevna količina je 1000 IU Vitamina D3.
4. Kdaj in kako jemati D3 vitamin?
Vitamin D3 lahko zaužijete v katerem koli delu dneva, dobro pa je, da ga zaužijemo s hrano, saj gre za vitamin, ki je topen v maščobah in se s hrano veliko bolje absorbira. Ker pa pri nekaterih vitamin D vpliva na energijo in tvorbo melatonina, ki je odgovoren za spanje, je vendarle dobro, da ga ne jemljemo pred spanjem. Uživamo ga skozi vso leto.
5. Veliko časa sem zunaj in na soncu. Zakaj mi priporočate, da bi v poletnem času jemal D3 vitamin?
Tudi v poletnem času je nadomeščanje vitamina D3 zelo pomembno. Če še vedno niste prepričani o tem, koliko vitamina D imate, predlagamo testiranje vsebnosti D vitamina v krvi. Pomanjkanje naj bi bilo prisotno pri kar 80 % populacije. Večina ljudi opravlja delo v notranjih prostorih, poleg tega pa se danes zavedamo, da je sončenje bolj škodljivo kot zdravo. Večino časa v našem delu Evrope tudi nismo izpostavljeni dovolj velikim količinam sončne svetlobe. Tista dva meseca poletja, ki ju imamo na voljo, pa sta za celoletno zadostitev potreb po vitaminu D3 premalo.
6. Ali se pri dojenju D3 vitamin prenaša na otroka v času nosečnosti in dojenja?
Vitamin D3 je za nosečnice in doječe mamice zelo priporočljiv in nekaj se ga izloči tudi z mlekom, a žal premalo, da bi količina zadostila potrebam otroka po vitaminu D3, zato je otrokom vseeno treba dodajati dodaten vitamin D3.
7. Ali vitamin D3 res uspešno odpravi zobne tegobe in zobni kamen?
Vitamin D3 naj bi po navedbah uradnih in potrjenih dokumentov prispeval k ohranjanju zdravih zob in tudi kosti, zato je vsekakor priporočljiv za jemanje v primeru slabih, lomljivih zob. Za podatke o zobnem kamnu pa zaenkrat ni dovolj raziskav, da bi lahko trdili, da ga jemanje D3 vitamina uspešno odstrani.
8. Ali vitamin D3 daje energijo?
Dovolj vitamina D3 deluje tudi proti utrujenosti in depresivnim stanjem. Ko smo boljše volje pa imamo vsekakor tudi več energije. Kadar imamo premalo vitamina D3, smo pogosteje utrujeni in občutimo več težav, kot so tesnoba, depresija ipd.
9. Ali morajo vsi jemati D3 vitamin?
Po raziskavah naj bi za pomanjkanjem trpelo tudi do 80 % prebivalcev, zato je priporočljiv za vse. Še posebej pa se priporoča tistim, ki delajo v notranjih prostorih, tistim s temnejšo poltjo, tudi tistim z zelo svetlo, ki ne smejo biti na soncu, pa tudi starejšim osebam, saj njihova koža ne sintetizira več dovolj vitamina D3. Priporočljiv je tudi za nosečnice, doječe mamice in za vse, ki imajo slabši imunski sistem.
10. Ali obstaja naravni D3 vitamin?
Obstaja naravna oblika vitamina D3, ki je v rastlinskih virih pravzaprav redek. Gre za vitamin D3, ki ga najdemo v jelenovem lišaju. V primeru lišaja gre za zelo poseben organizem, ki je nekakšna kombinacija glive in alge, ki živita v simbiozi in tvorita lišaj. Lišaj je visoko odporen proti razmeram, ki vladajo okolju, kjer raste. Vsebuje pomembna hranila, med drugim tudi vitamin D3. Takšen je na primer Malincin vitamin D3.
Komentarji (0)